Scenariusz lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w klasie I

w obecności wychowawcy klasy i nauczyciela stażysty.


 Temat: Witajcie w królestwie książek.

 Cele lekcji:

  • zapoznanie dzieci z biblioteką i jej urządzeniami,
  • wzbogacenie słownictwa dotyczącego biblioteki,
  • wdrażanie do właściwego zachowania się w bibliotece,
  • wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych, dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek.

Środki dydaktyczne:

  • wystawa książek dla dzieci,
  • kilka bardzo zniszczonych przez dzieci książek,
  • karta książki, karty czytelnika, regulamin biblioteki,
  • nowe, barwne książki.

Przebieg lekcji:

  • Powitanie dzieci.
  • Wysłuchanie przez dzieci i rozwiązanie dwóch zagadek, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, gdzie się znajdują:

    Pełno w niej znaczków
    Niby ziaren maczku,
    Czasem bywa gruba,
    A czasem znów cienka,
    Uczy się z niej Łukasz,
    Uczy i Małgosia.

     

    10 liter ma to słowo,
    A na końcu jest w nim "teka"
    Książka tam na ciebie czeka
    Coraz inna, coraz nowa,
    I zwie się.........

  • Dzieci głośno czytają napis na drzwiach - Biblioteka. Wspólne wyjaśnienie terminu biblioteka.
  • Pogadanka na temat biblioteki i zbiorów przeznaczonych dla najmłodszych:

    Witam was serdecznie w progach królestwa książki - bibliotece. Są tu zgromadzone książki i czasopisma, które opowiadają o najróżniejszych postaciach i wydarzeniach przeznaczonych dla was, waszych starszych kolegów i rodziców..... . Książki i czasopisma układa się w bibliotece na półkach, które nazywamy regały.
  • Zwrócenie szczególnej uwagi na regały z książkami dla uczniów klas I-III. Dzieci liczą regały,które znajdują się w bibliotece szkolnej.
  • Obejrzenie wystawki książek i omówienie jej:

    - dla kogo są te książki na wystawie?
    - kto ma w domu bajki i jakie?
    Dzieci wymieniają tytuły.
  • Objaśnienie słownictwa dotyczącego biblioteki: księgozbiór, karta czytelnika, karta książki, regulamin.
  • Zapoznanie dzieci z regulaminem biblioteki. Zwrócenie uwagi na sposób zachowania się w bibliotece oraz poszanowanie książek.
  • Uczniowie oglądają zniszczoną książkę i sami ustalają zasady postępowania z książką. Wspólnie układają zdania, które nauczyciel zapisuje, jako " życzenia książki", następnie odczytuje zdania wraz z uczniami.
  • Nauczyciel rozdaje uczniom nowe, kolorowe książeczki. Zwraca im uwagę na tytuł i autora książki.
    Dzieci wybierają książkę, którą wypożyczą do domu.
  • Nauczyciel pokazuje uczniom karty czytelnika z ich nazwiskami, na które wpisuje numery książek wybranych przez dzieci.
  • Pożegnanie. Zaproszenie dzieci do częstego odwiedzania biblioteki. Podziękowanie, że były grzeczne i uważnie wysłuchały informacji o bibliotece.

Nauczyciel prowadzący lekcję
mgr Alicja Rutkowska - Struzik

Wychowawca klasy I
mgr Małgorzata Niemirska

 

POWRÓT
NA STRONĘ BIBLIOTEKI